Tuhalaane küla perenaised on mitmeid aastaid osalenud Olustvere moosimessil. Siin mõned meie retseptid.
Astelpaju- alõtša- kibuvitsamoos (moosimessi võidumoos!)
Vaja läheb:
300 gr eelnevalt puhastatud kibuvitsamarju
Peotäis (umbes 50 gr) astelpaju marju
300 gr alõtšasid
500 gr suhkrut
Valmistamine:
Keeda astelpaju marjadest ja alõtšadest moos. Nõruta välja mahl. Aja marjad läbi sõela nii, et neist tekiks püree. (Sellega eraldad kestad ja kivid). Pane puhastatud kibuvitsamarjad saadud mahlaga keema. Keeda tasasel tulel 20 min. Sega keedusele juurde püree ja suhkur, keeda veel 10 minutit pidevalt segades ja eemaldades vaht. Pane kuumalt purki ja sule õhukindlalt.
Pihlaka-kõrvitsa moos
Vaja läheb:
1 kg pihlakamarju
1 kg kõrvitsa kuubikuid
Vett
800 gr suhkrut
Valmistamine:
Keeda pihlakaid ja kõrvitsa kuubikuid väheses vees erinevates nõudes 20 minutit. Püreesta kõrvits ja nõruta pihlaka keedusest välja mahl. Sega püree ja mahl ning lisa suhkur. Keeda veel 20 minutit.
Lisada võid soovi korral sidrunihapet.
Metsmaasika-mustika toormoos
Vaja läheb:
Võrdsetes kogustes:
Metsmaasikaid
Mustikaid
Suhkrut
Valmistamine:
….see on imelihtneJ. Purusta värsked marjad, lisa suhkur, sega korralikult suhkru sulamiseni. Võid säilitada sügavkülmas või õhukindlalt suletud purkides.
Praetud kuuseriisikad
Vaja läheb:
0,5 liitrit eelnevalt praetud kuuseriisikaid. (Sügavkülma karp)
2 keskmise suurusega porgandit
3 keskmise suurusega sibulat
Võid või toiduõli
Valmistamine:
Riivi toores porgand, pane pannile võiga (või toiduõli) kaane alla hauduma. Samaaegselt tükelda sibul väikesteks kuubikuteks. Lisa sibul porgandile, kuumuta kuni sibul muutub läbipaistvaks. Lisa praetud kuuseriisikad. Ja valmis see ongi. Sobib salatina, millele võib lisada maitse järgi veel pipart- soola. Kastmena kasutada majoneesi või hapukoort. Asendab väga hästi hakkliha näiteks makaroniroa tegemisel.
Pihlaka „mesi”
Vaja läheb:
1 kg pihlaka marju
2 klaasi vett
3 klaasi suhkrut
Valmistamine:
Pane 1 kg pihlakaid keema 2 klaasi veega. Keeda 20 minutit. Vala keedus sõelale ja kurna laiema põhjaga potti. Saadud mahlale lisa 3 klaasi suhkrut ja pidevalt segades keeda veel 20 minutit. Pane moos purkidesse ja sulge. Moosi omapäraks on asjaolu, et see säilib väga hästi ka toatemperatuuril.
Pohla-peedimoos
Vaja läheb:
2 kg pohli
1 kg tükeldatud õunu
1 kg punase peedi kuubikuid
1 punane keskmise suurusega sibul
0,7 – 1 kg suhkrut
Vett
Valmistamine:
Keeda vähese veega õunatükke, sibula- ja peedikuubikuid 10 minutit. Tõsta keedunõu pliidiservale. Lisa pohlad ja püreesta segu. Sega suhkruga ja keeda püreed pidevalt segades veel 10 minutit, kuni muutub paksemaks. Pane moos purkidesse ja kaaneta õhukindlalt.
Kurgi- õunamoos
Vaja läheb:
1 kg õunu
1 kg lavakurke
800 gr suhkrut
2 sl peenestatud piparmünti
0,5 tl sidrunihapet
0,5 kl vett
Valmistamine:
Lõika pestud kurgid viiludeks. Eemalda õuntelt südamikud ja viiluta. Keeda õuna- ja kurgiviile väheses vees kaane all 15 minutit. Tõsta keedunõu mõneks minutiks pliidi servale. Püreesta keedus saumikseriga. Lisa suhkur, piparmünt ja sidrunihape. Keeda tugeval tulel pidevalt segades veel 5 minutit. Pane moos purkidesse ja kaaneta õhukindlalt.
Ploomi-šokolaadivõie
Vaja läheb:
2,5 kg ploome
250 gr suhkrut
40-50 gr kakaod
250 gr võid
Valmistamine:
Poolita ploomid, eemalda kivid ja aja ploomid läbi hakkmasina. Lisa suhkur ning pane keema. Keeda 40 minutit. Siis lisa kakao ja keeda veel 15 minutit. Sega võimalikult pidevalt. Lisa siis või ja keeda veel 5 minutit. Vala ploomivõie puhastesse purkidesse. Ploomivõie säilib hästi külmkapis – kuni 1 kuu. Võib süüa kas magustoiduna või saia peal. Samuti kanaliha lisandina.
Kibuvitsasiirup
Vaja läheb:
2 kg kibuvitsamarju
1 kg suhkrut 1 l mahla kohta
vett
Valmistamine:
Vala hästivalminud pestud marjad üle sama koguse veega. Kuumuta marju 95 kraadi juures 15 minutit. Lase pliidiserval 1- 1,5 tundi seista. Kurna. Vala veel kord marjad üle vähema koguse keeva veega.. 1 liitri vee kohta sega 100 gr astelpajumahla. Kuumuta veel 95 kraadi juures 5 – 10 minutit, seejärel kurna. Sega kokku mõlemal korral saadud mahlad. Lisa suhkur ja keeda 90 kraadi juures 15 minutit. Pane siirup purkidesse ja sule õhukindlalt
NB! Kõik retseptid on umbkaudsed. Iga valmistaja lähtub eelkõige oma maitsest, võimalustest ja toorainest. Kellele meeldib magusam, see paneb rohkem suhkrut, kes soovib soolaseid tooteid, see lisab oma soolastele hoidistele rohkem vürtsi või ka sibulat.
Hoidiste valmistamine ei käi iial retseptide järgi! Lähtume eelkõige „kõhutundest”
Alates oktoobrist alustame taas oma köögitundidega. Ootame huvilisi meiega oma kogemusi jagama.